مقالات

شار نوری یا لومن

شار نوری یا لومن - لیان نور

شار نوری یا لومن

شار نوری از مشخصات اصلی لامپ ها و چراغ های LED است که در کاتالوگ های محصولات لیان نور درج می‌شود.

شار نوری یا لومن واحد سنجش روشنایی در سیستم بین المللی SI است به عبارتی به آن (Luminous Flux) گفته می شود و به صورت مخفف lm نوشته می شود. به میزان نور خارج شده از یک منبع نور در هر ثانیه و یا به عبارتی دیگر کل نور دریافت شده توسط یک جسم در هر ثانیه از یک منبع نوری لومن گفته می شود و با حرف یونانی فی [Φ] نشان داده می شود.

میزان روشنایی انواع لامپ ال ای دی، لامپ کم مصرف و به طور کل همه منابع نوری با واحد لومن ندازه گیری می شود. به این صورت که هرچه میزان لومن یک منبع نوری بیشتر باشد، مقدار نور ساطع شده از آن هم بیشتر است. اکثر مردم این طور فکر می کنند که هرچه وات یک منبع روشنایی بیشتر باشد، نور بیشتری دارد، اما این تصور غلطی است و در زمان خرید لامپ لازم است به لومن ثبت شده بر روی کالا توجه شود.

حفظ شار نوری یکی از دغدغه های مهم برای تولید کنندگان حوزه روشنایی می باشد که سبب برتری آن ها نسبت به یکدیگر می گردد. هرچه شار نوری یک منبع نور بیشتر باشد آن منبع پر نور است و درخشندگی بیشتری دارد.

با توجه به اینکه شار نوری تجهیزات روشنایی با گذر زمان افت می کند، برای اندازه گیری میزان حفظ شار نوری، در ابتدا شار نوری اندازه گیری شده و سپس پس از گذشت مدت زمان معینی دوباره این عمل تکرار می گردد و به نسبت این دو مقدار، حفظ شار نوری می گویند.

شار نوری لامپ ها برای خریداران بسیار مهم است زیرا هر چه لامپ لومن بیشتری داشته باشد یعنی روشنایی بیشتری تولید می‌کند و محاسبه ی شار نوری در خرید لامپ و چراغ بسیار اهمیت دارد و می‌تواند از هزینه ی اضافی جلوگیری کند.

برای روشنایی محیط ها با ویژگی های مختلف از جمله متراژ محل مورد نظر، ارتفاع سقف، اهمیت دیدن اشیاء در مکان هایی مانند موزه ها و دیگر موارد به نوردهی متفاوتی نیاز است که مخاطبین بر اساس شار نوری یا لومن، می توانند منبع نور مناسب را انتخاب نمایند.

پس از مدتی که از لامپ ها استفاده شود مقدار نور آنها به مرور زمان کمتر می شود. بنابراین میتوان گفت میزان لومن در منابع نوری به مرور زمان تغییر می کند. امروزه مناسب ترین و بهترین منبع روشنایی، باید دارای بالاترین شار نوری باشد و لومن لامپ در طول زمان تغییری نکند. با توجه به مطالب ذکر شده، طول عمر لامپ با لومن آن رابطه مستقیم دارد.

شار نوری را به عنوان یک معیار کم در کنار ارزیابی کیفی یک محصول روشنایی می شناسند. در واقع این کمیت همان میزان شدت نور در یک نورپردازی به حساب می آید. که تاثیر بسزایی در میزان نتیجه نهایی و میزان کیفیت نور مدنظر دارد. به همین خاطر میزان شدت روشنایی یکی از آیتم های مهمی است که در انتخاب انواع چراغ یا لامپ باید در نظر گرفته شود. چرا که تاثیر فوق العاده در نتیجه نهایی کار داشته و میزان مساحتی که می توان از آن چراغ برای روشنایی استفاده کرد نیز تعیین می کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *